Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Festiwal Małych Form Teatralnych organizowany pod hasłem: „wywiedzione ze słowa „niepodległość”

Utworzono dnia 13.11.2018
Czcionka:

W piątek 09.11.2018 r. odbyło się, podczas szkolnej  uroczystości z okazji  100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, rozdanie nagród  Festiwalu Małych Form Teatralnych organizowanego pod hasłem:  „wywiedzione ze słowa „niepodległość”. Konkurs zorganizowany  został przez I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie pod honorowym patronatem pani Jadwigi Wiśniewskiej Posła do Parlamentu Europejskiego oraz patronatem pani Alicji Janowskiej Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie i Stowarzyszenia  Absolwentów i Przyjaciół I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie Z tradycją w XXI wieku.

Celem Festiwalu było upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z tym faktem, a także utrwaleniem polskiej suwerenności. Zachęcenie młodzieży do subiektywnej wypowiedzi odnoszącej się do kwestii niepodległości, budowanie tożsamości narodowej u uczniów oraz kształtowanie postawy aktywnego obywatela.

Dla zespołów  zakwalifikowanych  do finału 21 października  zorganizowano warsztaty teatralne pod kierunkiem p. Marka Ślosareskiego, a finał Festiwalu  miał miejsce 29 października 2018 r. w Auli im. Z. Idzikowskiej  I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie.

 Do konkursu zgłosiło się 13 zespołów teatralnych ze szkół ponadgimnazjalnych i klas gimnazjalnych powiatu częstochowskiego. Jury, po obejrzeniu przesłanych nagrań, zakwalifikowało do finału 7 przedstawień z następujących szkół: IV LO im. H. Sienkiewicza, VII LO im. M. Kopernika, TZN im. gen. W. Sikorskiego, Liceum Ogólnokształcące w Psarach, Szkoła Podstawowa nr 53 im. M. Curie – Skłodowskiej,  Szkoła Podstawowa im. Powstańców styczniowych w Kruszynie, I LO im. J. Słowackiego.

Jury w składzie:  Ewa Oleś ,Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Barbara Chowańska – Najwer , UJD w Częstochowie, Urszula Zaleska, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie  przyznało następujące nagrody:

I miejsce – Techniczne Zakłady Naukowe im. gen. W. Sikorskiego za przedstawienie  „Lekcja      patriotyzmu”,  700 zł.

II miejsce- I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego za przedstawienie  „A to polska właśnie?”, 500 zł.

III miejsce – VII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika za przedstawienie  „ Bal u Senatora”, III miejsce -IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza  za przedstawienie „Moja Niepodległość”, po 300 zł.

 w kategorii najlepsza gra aktorska – Natalia Walaszczyk, VII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika,  wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego do Brukseli,

w kategorii najlepszy plakat reklamujący sztukę – Szkoła Podstawowa nr 53, im. Marii Curie – Skłodowskiej, 100 zł. I dwuosobowe zaproszenie do Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie,

w kategorii najlepszy autorski scenariusz -  „A to polska właśnie?” na podstawie twórczości Ernesta Brylla p. Marek Ślosarski, 200 zł.

Wszyscy laureaci i finaliści otrzymali dyplomy, a nauczyciele przygotowujący zespoły upominki od organizatora festiwalu – Urszuli Zaleskiej.

Fundatorami nagród są:

- p. Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego,

- Stowarzyszenie  Absolwentów i Przyjaciół I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie Z tradycją w XXI wieku.,

- Rada Rodziców I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie,

- Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie,

- p. Adam Wilk,

- p. Urszula Zaleska.

Wszystkim darczyńcom organizatorzy serdecznie dziękują.

Podsumowanie Festiwalu Małych Form Teatralnych organizowanego pod hasłem: „wywiedzione ze słowa „niepodległość”

Utworzono dnia 13.11.2018, 11:20

Kalendarium

Lipiec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Kontakt

tel: 536 530 004

Numer konta:

26203000451110000002850370

e-mail: kontakt@absolwentslowak.pl

Facebook: https://www.facebook.com/stowarzyszenieslowacki